• Renesans drewna 2012-02-22

     

    W ostatnich latach zaobserwowano ponowne zainteresowanie obiektami wykonanymi z drewna. Drewniane domy powstawały w Polsce od wieków. Sytuacji tej sprzyjał fakt, że w naszym kraju jest bardzo dużo powierzchni zalesionych dzięki czemu drewno jest materiałem łatwo dostępnym. Z czasem budownictwo murowane zaczęło wypierać drewniane domy jednak do dziś prawie w każdym mieście można spotkać piękne budynki wykonane z tego budulca.
     
    W dzisiejszych czasach nacisk i moda na ekologię tworzą doskonałe warunki dla powrotu i ponownego rozkwitu obiektów wykonanych z drewna. 
     
     
    Budownictwo drewniane niesie ze sobą niezliczoną ilość zalet. Zastosowanie prostych konstrukcji pozwala na znaczne ograniczenie kosztów budowy oraz eksploatacji względem budowy domów murowanych. Poza zmniejszonymi nakładami finansowymi zyskuje się również czas. Uzyskanie obiektu w stanie surowym trwa miesiąc. Na obniżenie kosztów oraz zmniejszenie czasu budowy wpływ ma także waga samego domu. Dzięki mniejszej masie potrzebne są znacznie mniejsze fundamenty. Oszczędność czasu i pieniędzy nie są jednak jedynymi zaletami budownictwa drewnianego. Drewno jest materiałem o specjalnych właściwościach samoregulacji wilgotności. Skutkiem tego jest nieosiągalny przy zastosowaniu innych technologii mikroklimat.
     
     
    Domy drewniane charakteryzują się wielosezonowością. W Polsce obiekty powstałe z drewna spotykamy praktycznie wszędzie, od zimnych górskich terenów aż po zalane upałami w okresie letnim nadmorskie plaże. Eksploatacja zarówno w warunkach letnich jak i zimowych jest tania i przyjemna. XXI wiek to coraz większe zainteresowanie ekologią. Budownictwo drewniane zyskuje w tej dziedzinie bardzo wiele. Ekologia jest zapewne jedną z wielu przyczyn, które wpływają na powracające zainteresowanie budową obiektów z drewna. Odpowiednio prowadzona gospodarka leśna wiąże się z tym, że wraz z rosnącym zapotrzebowaniem obserwuje się przyrost surowca. Bez ingerencji człowieka naturalna regeneracja lasów niesie za sobą obumieranie starych drzew, gnicie lub uleganie samozapłonom i wydziela CO2. Regularna wycinka i ponowne zalesianie dają wymierne korzyści w postaci zredukowania wydzielania się gazów cieplarnianych.
     
    Ponowny wzrost zainteresowaniem obiektami z drewna może być spowodowany wieloma czynnikami. Z jednej strony czas realizacji oraz relatywnie niższe koszty niż przy budownictwie murowanym, komfort oraz przyjemność użytkowania w każdych warunkach i każdym klimacie to niewątpliwe atuty budownictwa drewnianego. Zaostrzające się przepisy i moda na ekologiczny świat są również czynnikiem stawiającym naturalny surowiec jakim jest drewno ponad popularnymi w ostatnich latach budynkami murowanymi. Decyzja odnośnie materiału, z którego powstanie nasz wymarzony dom, czy też dacza w środku lata gdzie spokojnie spędzimy weekend wraz z rodziną jest decyzją indywidualną jednak szereg zalet jakie niesie ze sobą budownictwo drewniane daje powód by się nad tym zastanowić. 
     
    Źródło: http://budownictwopolskie.pl

« Powrót